Chess Edinburgh lewischessmen2-75h 

Chandler Cornered

Scottish Schools Individual Chess Championship




On Sunday the 15th of April a much more important
Chess event than the Congress took place in Edinburgh.

It was of course...

The 2007 Chess Scotland Scottish Schools Individual Chess Championship.

The Association of Certified Public Accountants has agreed
to sponsor the Scottish Schools Individual Chess Championship for 3 years.

Their Chief Executive,Mr Kevin Henry, took a 600 mile detour to attend this event.



Mr.Kevin Henry.

Mr Henry said "we are pleased to be entering into this relationship
with Chess Scotland, supporting the youth of Scotland in a worthy,
intellectual pursuit, such as chess."

The Scottish Schools Individual Chess Championship is the culmination
of eleven primary and secondary qualifying chess tournaments that were
held throughout the year across Scotland including Edinburgh, Glasgow,
Dundee, Perth and Glenrothes.

This involved 500 children who played over 3000 games of chess!
A record breaking one hundred and ten competitors from all over Scotland
traveled to Edinburgh in their attempt to become the Scottish Schools
Individual P5 and Under, P6/7 or Secondary chess champion.



As every entrant had qualified for this event on merit,
all players received a medal with trophies being awarded to the top 10 players.

Robin Harper (former MSP) continued his steadfast support of junior chess
in Scotland by awarding the children with their trophies and medals.



The champions and top finishers in each section were:

P5 and Under section



Scottish Schools P5 and Under Individual Champion - Kiron Roy, Kinross Primary School
2nd place - Max Allison, James Gillespie's Primary School
3rd place - Benjamin He, Sciennes Primary School
4th place - Camas Miller, Belah Primary School
5th place - Daniel Marron, Holy Family Primary School
6th place - Stefan Robertson, James Gillespie's Primary School
7th place - Zak Roy, St Cuthbert's Primary School
8th place - Fergus Skillen, South Morningside Primary School
9th place - Ian Tait, Auchterarder Primary School
10th place - Caelan Lekuse, South Morningside Primary School

P6/7 section



Scottish Schools P6/7 Individual Champion - Jamie Scott, South Morningside Primary School
2nd place - Andrew McLaughlin, Bishopton Primary School
3rd place - Ross Black, Jordanhill Primary School
4th place - Sarat Roy, Kinross Primary School
5th place - Iain Ross, Markinch Primary School
6th place - Adam Shannon, Dollar Academy
7th place - Ross Hannah, Bonaly Primary School
8th place - Emma Grant, Newtownhill Primary School
9th place - Aaron Lewis, Primary School
10th place - Jonathan Blake, Home School

Secondary section



Scottish Schools Secondary Individual Champion - Cosmo Grant, The Glasgow Academy
2nd place - Scott Jordan, Giffnock Chess Club
3rd place - Nicholas Blake, Home School
4th place - Anton Laptev, St Leonards
5th place - Adam Brand, Craigmount High School
6th place - David Shenton, Home School
7th place - Shona Jordan, Giffnock Chess Club
8th place - Aletia McCulloch, Shawlands Academy
9th place - Ecsher Mills, James Gillespie's High School
10th place - Andrew Smith,

The whole event was managed by Jeremy Hughes
who asked me to convey sincere thanks too:
Donna and Clare Officer, Brenda Hughes, Dave Taylor,
Lloyd Hughes, Owen Hughes and Derek Mills.



Jeremy Hughes.


Back to Chandler Cornered


Creative web design and Search Engine Optimisation by Spiderwriting Web Design